İstanbul’da egzos gazından temizlenecek Toplu taşımada temiz hava sahası oluşturuluyor

0 Medyada Biz No Comments

Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’da, trafiğe çıkan araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Araç sayısındaki artış beraberinde birçok sorunu getirdiği gibi motorlu araç kaynaklı egzoz emisyonları doğal çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğine çözüm üretmek için İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri arasında bir işbirliği gerçekleşti. İşbirliği ile gerçekleştirilen “İstanbul’daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirme’’ adlı proje, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da destek gördü.

Projenin ilk olarak uygulanacağı hatlar İTÜ Maslak, İETT İkitelli, Ayazağa Garajı ve Sarıyer-Küçükçekmece olarak belirlendi. Belirlenen hatlarda çalışmalar ise yol koşulları dikkate alınarak en kısa zamanda başlanacak.

proje-uygulama-hatti-haritasi-1409231953.0085

Bir yıl sürecek olan proje ile toplu taşıma sistemlerinde yakıt tasarrufu, temiz enerji koşullarında düzenleme, egzos sistemi kirliliğinden kaynaklanan hava kirliliğine çözüm aranarak çevreye duyarlı bir toplu taşıma hedefleniyor.

İstanbul’da günlük toplu taşıma hizmetlerini kullanan yaklaşık 5 milyon insandan 1,5 milyon kadarı otobüs ulaşımını kullanıyor. Her yıl ortalama 4214 kişi kalp damar ve 280 kişi akciğer hastalıklarına yakalanıyor. Bu nedenle kirli olan egzos filtrelerinin temizlenmesi ülkemiz açısından büyük bir önem arz ediyor. 2015 yılında temizlenecek filtre adeti 450 bine çıkarken bütçenin ise 112,1 milyon dolara yükseleceği öngörülüyor.

Kaynak: http://www.tasit.com/oto-haberleri/istanbulda-egzos-gazindan-temizlenecek/